USG 3D – 4D Warszawa

USG to absolutne badanie kontrolne wykonywane u osób w ciąży, pozwalające na sprawdzenie, czy płód kształtuje się w możliwość prawidłowy. Jeszcze niedawno jedyną możliwością obrazowania czasu wybiera było USG 2D – rozwój innowacyjnych metody pozwala ale na uzyskanie przestrzennych zdjęć płodu po obróbce cyfrowej (USG 3D) albo w momencie rzeczywistym (USG 4D). Oba te pytania przeprowadzamy w polskiej poradni ginekologicznej w Warszawie!

Badanie USG tworzy się rutynowo trzy razy podczas ciąży:

między 11. a 14. tygodniem – pozwala ono określić tzw. wiek ciąży, wstępnie określić termin porodu, sprawdzić, czy posiadamy do podejmowania z ciążą mnogą oraz wstępnie wykluczyć istnienie wad genetycznych,
między 18. a 22. tygodniem – służy przede każdym ocenie budowy narządów wewnętrznych dziecka, pozwala wykryć ewentualne wady, a ponadto określić płeć dziecka,
po 30. tygodniu ciąży – idzie na analizę masy oraz ułożenia płodu, a dodatkowo ocenę łożyska, szyjki macicy oraz objętości wód płodowych.
Jeśli ciąża jest mnoga lub pokazuje się jakiekolwiek nieprawidłowości, badanie USG u ciężarnych może żyć bez obaw wykonywane częściej.

Na czym liczy USG 3D?

Podczas rutynowego badania USG 2D utrzymujące się dziecko widoczne jest właśnie w poszczególnym wymiarze – USG 3D umożliwia zobrazowanie płodu jako nieruchomej, trójwymiarowej bryły. Zamiast czarno-białych punktów na ekranie widocznych podczas zwykłego USG, które zawsze dostępne jest jedynie dla przeprowadzającego badanie lekarza, USG 3D umożliwia precyzyjne zobrazowanie rzeczywistego, poprawiającego się ciała dziecka, a nawet jego osoby. Po pierwsze, uważa zatem dla przyszłych rodziców olbrzymie znaczenie emocjonalne, ale co najistotniejsze, tak istotne obrazowanie pozwala potwierdzać lub wykluczać istnienie wad rozwojowych, np. rozszczepu wargi czy wad kręgosłupa. To znacznie istotne chociażby ze powodu na fakt, że wiele wad można leczyć już w stanie prenatalnym. Dodatkowo, USG 3D umożliwia bardzo wrażliwe diagnozowanie schorzeń narządu rodnego matki, np. wad macicy, guzów przydatków itp.

USG 4D – co zatem za badanie?

Dodatkowo dużo nowoczesnym rodzajem badania ultrasonograficznego jest USG 4D. Można je zdefiniować jak sposób filmu, rejestrowanego przez głowicę wysyłającą fale ultradźwiękowe. Dzięki temu możliwe istnieje nie tylko również dużo proste zobrazowanie poprawiającego się płodu, jednak nawet oddanie jego mimiki, co jest znacznie przyjaznym momentem dla większości przyszłych rodziców. Po badaniu pacjentka oczywiście otrzymuje zapis badania – stanowi to ogromna pamiątka z podstawowych rzutów rozwoju dziecka, którą w dowolnej chwili można odtworzyć. Dla lekarza USG 4D jest najistotniejszą znaną współcześnie możliwością zobrazowania płodu, co idzie na bardzo powszechną ocenę jego przebiegu i silne wychwycenie ewentualnych wad rozwojowych (są one diagnozowane m.in. poprzez nieprawidłową budowę nosa).

Jak skończyć się na USG 3D?

Podobnie jak tradycyjne USG, tak i USG 3D (a i 4D) nie wymaga specjalistycznych przygotowań ze części kobiety. Prosimy, by pacjentki przedstawiały się do swej poradni około 15 minut przed godziną doświadczenia w sensie potwierdzenia obecności. Należy zabrać ze sobą kartę ciąży oraz wyniki ostatnich badań. Należy być wiedza, że USG – w wszelkiej jego odmianie – jest całkiem bezpieczne również dla osoby, kiedy również kształtującego się dziecka. Emitowane przez danie fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości nie uszkadzają komórek płodu, w żaden rób nie hamują jego wzroście – USG jest z lat podstawowym badaniem kontrolnym i profilaktycznym dla osób ciężarnych.

Jak jest USG 3D?

Tradycyjnie badanie USG 2D trwa około 15-20 minut. Jeżeli mamy do rezygnowania z doświadczeniem 3D (lub 4D) cała procedura trochę się wydłuża i jest około 20-30 minut. Dzieje się tak dlatego, że innowacyjne technologie kupią na różne obrazowanie płodu, a także lekarz, kiedy i dziadkowie mogą spokojnie obserwować dziecko.

Aby skontaktować się na poszukiwanie USG 3D, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu… czy adresem mailowym… Nasza ginekolog do wykwalifikowana specjalistka, będąca wszelkie uprawnienia do prowadzenia badań. Zapraszamy!