Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych u dziewczynek
Swędzenie oraz pieczenie miejsc intymnych u dziewczynek
Infekcje intymne to fakt, jaki potrafi pojawić się zarówno u dojrzałych osób kiedy i u małych dzieci. To przedsięwzięcie najczęstszy powód wizyty dziewczynek przed pierwszą miesiączką w gabinecie ginekologicznym. Podjęcie odpowiedniego leczenia zwłaszcza u małych dzieci jest wysoce istotne, ponieważ oprócz dyskomfortu infekcje intymne mogą doprowadzać do wielu powikłań, wpływających m.in. na płodność.
Skąd się biorą infekcje intymne u dziewczynek?
Przyczyną infekcji intymnych u młodych dzieci mogą istnieć różnego typu bakterie i grzyby. W warunkach fizjologicznych ujście pochwy jest bowiem skolonizowane przez naturalną mikroflorę m.in. pałeczek kwasu mlekowego, które tworzą barierę ochronną. Niestety, w głównych latach bycia dziecka stanowi ich za mało, zwłaszcza jak w strefy pochwy pojawiają się inne bakterie, jak np. enterokoki czy Escherichia coli.
Wśród najczęstszych przyczyn infekcji intymnych u dziewczynek oddaje się:
Nieodpowiednią higienę – stosowanie drażniących kosmetyków, lub nawet zbyt ciasna bielizna, mogą prowadzić mikrouszkodzenia delikatnej skóry dziecka, które mogą stanowić pożywkę dla drobnoustrojów a w wyniku wywoływać stany zapalne. Problemem pewno istnieć nawet niedokładne wycieranie się, czy pozostawienie kawałka papiery toaletowego u ujścia pochwy;
Częste przyjmowanie antybiotyków – jak wiadomo małe dzieci często chcą i sprawia się, że zawsze przyjmują antybiotyki, które utrudniają prawidłową florę bakteryjną, nie chociaż w przewodzie pokarmowym, lecz i w przestrzeniach intymnych. Ich wyjałowienie sprzyja zwłaszcza grzybicy pochwy, której wzory są wyjątkowo uciążliwe;
Dotyk i ciała obce – małe dzieci zajmuje ich własne ciało, przez co często nie tylko dotykają miejsc intymnych, lecz ponadto mogą do nich dawać różne obiekty zaś tymże tymże powodować rany i pęknięcia na zewnątrz jak również wewnątrz pochwy;
Zrost warg sromowych – częsty problem u małych dziewczynek, który jedzie do kładzenia się moczu w tzw. zachyłkach, podrażnienia skóry i stanu zapalnego;
Pasożyty;
Choroby przenoszone drogą płciową – fakt ten wynika głównie nastolatek, które wcześnie rozpoczęły współżycie, u małych dzieci ich pojawienie zazwyczaj wywołuje obawy, że dziecko zostało wykorzystane seksualnie;
Zaparcia oraz zaburzenia funkcji pęcherza.
Objawy infekcji intymnych u dziewczynek
Objawy infekcji intymnych u dziewczynek nie dzielą się zbytnio od tych, odczuwanych przez dorosłe kobiety. Najczęściej dziewczynki skarżą się na:
Swędzenie oraz pieczenie miejsc intymnych,
Ból w trakcie oddawania moczu,
Obrzęk i zaczerwienienie roli w strefach intymnych,
Zmiany skórne w strefy krocza,
Upławy koloru żółtawego lub zielonkawego, o przykrym zapachu.
I, u bardzo młodych dzieci często infekcjom intymnym towarzyszy niepokój, płaczliwość i społeczne rozdrażnienie.
Jak robi wizyta u ginekologa
Wiele rodziców obawia się konsultacje z niemowlęciem w gabinecie ginekologicznym. Wbrew pozorom nie powinna ona liczyć powodu do niepokoju, a ginekolog dziecięcy z pewnością lepiej zdiagnozuje problem niż np. lekarz pediatra. Jak wskazuje taka wizyta również gdy stworzyć do niej dziecko? Wizyta nie wymaga specjalnych czynności, dobrze a przed badaniem zadbać o higienę okolic bliskich i ubrać wygodną bieliznę. Przede wszystkim lekarz stara się zapewnić małej pacjentce jak najszybszy komfort, zaczynając od rozmowy i oczywiście wyjaśniając gdy będzie przebiegało badanie.
Choć kończy się ono na tradycyjnym fotelu ginekologicznym, realizowane stanowi ono z zastosowaniem specjalnych, odpowiednio małych rozmiarów narzędzi, z trudną ilością delikatności ze strony ginekologa. W razie potrzebie w trakcie badania pobierany jest wymaz z pochwy, który stanowi podstawę wykonania posiewu mikrobiologicznego i umożliwia na określoną identyfikację chorobotwórczego patogenu.
Leczenie infekcji intymnych u dziewczynek
W części przypadków swędzenie oraz pieczenie miejsc intymnych u dziewczynek przyjmuje się stosując terapię stosowaną, z użyciem dopochwowych antybiotyków lub preparatów przeciwgrzybiczych. Potrafią one przyjmować zarówno formę płynu do irygacji jak też tabletek czy czopków dopochwowych. Niekiedy stosowana jest plus terapia ogólnoustrojowa, z środkami przyjmowanymi doustnie. Oprócz dolegliwości powiązanych z infekcją, istotne istnieje też określenie uwagi jej wstania i wyeliminowanie, tak żeby zapobiec nawrotom nieprzyjemnych objawów.
W współczesnym punktu lekarz może zalecić stosowanie specjalnych maści czy preparatów odbudowujących naturalną mikroflorę. Przy niewielkich infekcjach doskonale kontrolują się także metody naturalne, jak np. tzw. „nasiadówki” nad parującymi ziołami leczniczymi, takimi jak kora dębu czy rumianek.
Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych – profilaktyka
Najważniejszym czynnikiem profilaktyki infekcji intymnych u małych dziewczynek jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Kluczowe stanowi nie tylko stosowanie delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych w współczesnych stronach, ale jednocześnie nauka prawidłowego podcierania się (od frontu do końca) i starannie dobrana, przewiewna bielizna. Warto też stosować preparaty osłonowe, zwłaszcza że dziecko często przyjmuje antybiotyki.