Sklejenie warg sromowych u dziewczynek

Okolice intymne u małych dzieci natomiast ich właściwa pielęgnacja to ciężki temat. U dziewczynek częstym problemem jest związanie warg sromowych. Taki okres może przynosić nie tylko trudności z oddawaniem moczu, ale służyć ponadto chorobom układu moczowego i pozwalać smutek i dyskomfort u dziecka. Dlaczego wargi sromowe u dziewczynek ulegają sklejeniu i jako jest leczenie? Kiedy zgłosić się do specjalistę?

Czym stanowi połączenie warg sromowych?

Sklejenie warg sromowych u dziewczynki inaczej zwane jest mianem zrośnięcia, zlepienia lub synechii. Polega ono na wszystkim bądź częściowym zespoleniu mniejszych warg sromowych u dziecka w formie środkowej. W prawdziwych warunkach po otwarciu większych warg sromowych, wargi sromowe mniejsze winnym być oczywiste i rozchodzić się na końce, pozwalając zobaczyć cewkę moczową oraz dojście do pochwy. W zależności od stanu zaawansowania, zlepieniu przy pomocy przezroczystej, cienkiej błony ulega mniejszy bądź większy fragment warg, pozostawiając co najmniej niewielki otwór umożliwiający wypływ moczu, zlokalizowany bezpośrednio pod łechtaczką.
Sklejenie warg sromowych u dziewczynki jest schorzeniem nabytym, które zawsze pojawia się u dzieci w początkowych dwóch latach bycia, choć może pojawić się także u starszych dziewczynek, w wieku około 6-7 lat. Podaje się, że temat ten dochodzi nawet 2% dziewczynek.

Sklejenie warg sromowych u dziewczynki – winy

Nie bierze wyraźnej przyczyny, odpowiadającej za sklejenie warg sromowych u dzieci. Wśród głównych czynników sprzyjających temu schorzeniu przedstawia się:

Nieprawidłową higienę okolic intymnych dzieci (m.in. stosowanie złych i wysuszających środków myjących czy mocno perfumowanych chusteczek higienicznych),
Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki,
Częste infekcje układu moczowego,
Drażnienie i urazy mechaniczne okolic intymnych (pocieranie, zbyt mała pieluszka, zbyt niewielkie majtki).
Ważną działalność w sklejeniu warg sromowych u dziewczynek odgrywa niski poziom estrogenów w ich organizmie. Są one odpowiedzialne m.in. za pracę wydzieliny, która umożliwia odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. Hipoestrogenizm sprawia, że wargi sromowe mniejsze są cienkie i suche, i co wewnątrz tym chodzi łatwo ulegają podrażnieniom i uszkodzeniom. Służy to psuciu się naskórka, jaki w ciągu gojenia wiąże się z sięgającym do niego naskórkiem drugiej wargi sromowej. Z obecnego te powodu sklejenie warg sromowych występuje często u małych dziewczynek, i u dojrzałych kobiet widziane jest niezwykle rzadko, często po menopauzie.

Jak rozpoznać sklejenie warg sromowych u dziewczynki?

Daje się, że sklejenie warg sromowych nie daje nawet przez dłuższy czas czasu u dziecka widocznych objawów. Z tego powodu wiele przypadków wykrywanych jest przypadkowo, w trakcie rutynowego bilansu u dziecka. Charakterystycznymi, widocznymi objawami sklejenia warg sromowych są jednak:

Dyskomfort i trosk w trakcie oddawania moczu,
Świąd i pieczenie okolic intymnych,
Zmiana kierunku wypływu moczu,
Moczenie się dziecka, które powiązane jest z wypływaniem moczu z tzw. zachyłków.
Jak stwierdzić czy u dziewczynki jest problem sklejenia warg sromowych? Po rozchyleniu większych warg sromowych, od ściany łechtaczki w dół, znana jest przezroczysta, szarawa błonka, z ograniczonym otworem przez który wypływa mocz. Rodzaj sklejenia odznacza się na zasadzie mieszkania i rozbiera się na zrost przedni, środkowy oraz tylny (najczęściej mówiący a dużo długi). Co ważne, w grupy przypadków wpisanie do pochwy jest całkowicie zasłonięte.

Nieleczone sklejenie warg sromowych u dziewczynki rzadko ustępuje samoistnie, a z czasem może zawierać komplikacje i duże do wyleczenia powikłania. Są one najbardziej spowodowane trwającym w zachyłkach lub cofającym się moczem i sztuką z użyciem odpowiedniej higieny okolic intymnych, co powoduje do infekcji zarówno dróg moczowych dziecka jak i infekcji intymnych.

Sklejenie warg sromowych u dziewczynki – leczenie

Sposób leczenia chce od poziomu zaawansowania sklejenia oraz objawów towarzyszących. Zawsze jednak sposób terapii należy skonsultować z lekarzem lub ginekologiem dziecięcym. Jeżeli sklejenie warg sromowych u dziewczynki jest lekkie zaś nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości, najciekawszym podejściem jest poczekanie, aż ulegną one pełnemu rozklejeniu. W niniejszym momencie należy stawiać się do zaleceń lekarskich w zakresie pielęgnacji okolic własnych dziecka (m.in. dokładne mycie, osuszanie i natłuszczanie miejsc intymnych) i patrzeć czy sklejenie nie ulega powiększeniu. Popularną metodą leczenia sklejenia warg sromowych u dziecka jest terapia farmakologiczna, polegająca na wykonaniu miejscowo maści estrogenowej. Należy ją radzić wzdłuż linii warg przez jakiś 2 do nawet 6 tygodni, mocno dociskając do wielkości warg. Choć że ona tworzyć niewielkie skutki uboczne, takie jak przebarwienie skóry sromu lub jej własne podrażnienie, zaś w skrajnych przypadkach nawet małe krwawienie z opcji rodnych, jej skuteczność sięga nawet 90% przypadków. Alternatywą dla maści estrogenowej jest używana miejscowo maść sterydowa.

W sytuacji, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a zrośnięcie jest silne i oporowe, kojarzy się mechaniczne rozklejenie warg sromowych u dziecka w znieczuleniu miejscowym czyli w niektórych, trudnych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. W części przypadków zabieg robiony jest w warunkach ambulatoryjnych. Nigdy, pod żadnym pozorem nie wolno rozdzielać warg sromowych u dziecka samodzielnie, ponieważ odnosi się więc z zdrowym bólem a jednocześnie może wykonywać powikłania zdrowotne.
Że została jednoznacznie określona przyczyna sklejenia warg sromowych u dziewczynki, oprócz wspomnianej terapii ważne istnieje oraz w granicę ofercie jej zdjęcie, tak aby zapobiec nawrotowi schorzenia.