Ginekolog Endokrynolog Warszawa

Ginekolog-endokrynolog to lekarz, który stosuje w prywatnej roli informację z niewiele rzeczy, m.in. fizjologii kobiecego układu płciowego, przebiegu ciąży, pracy układu dokrewnego, zaburzeń hormonalnych itp. Przejmuje się dolegliwościami, które przybywają na zdrowie intymne kobiet, i tworzą bezpośrednie źródło także w narządach rozrodczych, jak również gruczołach wydzielających hormony. Na pomoce do specjalistki z zakresu ginekologii, która kształci się dodatkowo w charakterze endokrynologii, zachęcamy do swej poradni w Warszawie!

Ginekolog-endokrynolog posiada dwie specjalizacje, co oznacza, że udziela pomocy pacjentkom borykającym się także z faktami ginekologicznymi, kiedy i hormonalnymi. Bardzo często choroby spotykane u kobiet mają podłoże zarówno ginekologiczne, jak i endokrynologiczne – wizyta u lekarza z dwiema tymi pracami pozwala uniknąć chodzenia do innych przychodni lub klinik.

Ginekolog Endokrynolog Warszawa

W czym pomoże ginekolog-endokrynolog?

Ginekologia i endokrynologia to przestrzenie ściśle ze sobą powiązane. Informacja oraz doświadczenie z obu tych zakresów pozwala diagnozować oraz skutecznie działać takie choroby i choroby, jak:

zaburzenia miesiączkowania,
zaburzenia dojrzewania płciowego,
kłopoty z płodnością,
zespół policystycznych jajników,
nowotwory.
Ginekolog-endokrynolog ma się również wszelkimi zaburzeniami hormonalnymi. Hormony, taki jak progesteron czy estrogen, są nierozerwalnie powiązane z czasem cyklu miesiączkowego kobiety. Brak równowagi między stężeniami danych hormonów we naturze, ich zbyt ważne lub za niewielkie kwocie mogą prowadzić dużo problemów zarówno natury intymnej (np. nieregularne miesiączki, brak popędu seksualnego), kiedy i ogólnej (trądzikowe zmiany skórne, utrata włosów, owłosienie miejsc zwyczajowo pozbawionych włosów).

Badania hormonów płciowych

Jeśli u pacjentki występuje podejrzenie zaburzeń hormonalnych (np. funkcjonowania gruczołów odpowiedzialnych za pracę hormonów) ginekolog-endokrynolog może zlecić przeprowadzenie badania hormonów płciowych. Stanowi ostatnie doświadczenie krwi, które daje sprawdzić, czy poziom poszczególnych hormonów płciowych jest dobry. Dzięki temuż można dowiedzieć się, albo to schorzenia hormonalne są przyczyną nieprawidłowości w miesiączkowaniu, trudności z wystąpieniem w ciążę czy nadmiernego owłosienia.

Dodatkowo, dzięki badaniu hormonów płciowych można obejrzeć, lub ich zagęszczenia w konkretnych okresach cyklu miesiączkowego są właściwe. Profilaktycznie ważna je zlecić np. u kobiet chcących ciążę lub pań w terminie przed menopauzą. Ważna je przejmować tak często, jak istnieje taka problem.

W jakiej pozycji udać się do ginekologa-endokrynologa?

Na pomoce do ginekologa-endokrynologa należy udać się w spraw:

zaburzeń miesiączkowania (takich jak miesiączki nieregularne, krótkie czy duże, miesiączki bardzo intensywne lub dużo małe),
występowania miesiączek bolesnych albo z wzorami w formy wymiotów, nudności, bólu głowy czy kręgosłupa,
pojawiania się niepokojącej wydzieliny z pochwy, plamień lub krwawień pomiędzy miesiączkami,
jeśli kobieta ma zajście w ciążę, podejrzewa, iż jest w ciąży albo istnieje w potwierdzonej ciąży,
są obrazy w formie zmęczenia, senności, pojawia się nadmierne owłosienie w ciekawych miejscach (hirsutyzm),
kobieta stosuje hormonalną terapię zastępczą lub chce wybór najodpowiedniejszej formy antykoncepcji.
Pod uwagą ginekologa-endokrynologa powinny oglądać się kobiety w terminie menopauzy oraz pary borykające się z niepłodnością.

Jak robi wizyta u ginekologa-endokrynologa?

Wizyta u ginekologa-endokrynologa niczym nie różni się od standardowej wizyty ginekologicznej. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski, pytając m.in. o łączny stan zdrowia, cykl miesiączkowy, współżycie, przyjmowane leki, przebyte operacje, porody itp. Elementem wizyty u ginekologa-endokrynologa jest badanie piersi (w kierunku wczesnego wykrywania zmian nowotworowych) i badanie ginekologiczne. W razie potrzeby, lekarz może stworzyć i cytologię oraz USG ginekologiczne – dopochwowe lub przez powłoki brzuszne.

Wszystkie panie oczekujące fachowej, profesjonalnej pomocy ginekologa-endokrynologa zapraszamy do naszej poradni!