Cytologia Warszawa Prywatnie
Cytologia
Cytologia to podstawowe doświadczenie w obrocie szybkiej diagnozy raka szyjki macicy, a wtedy choroby będącej jakąś z najzwyklejszych przyczyn przedwczesnych zgonów kobiet w bliskim świata. Każda osoba, która miesiączkuje i współżyje, powinna dawać takie badanie nie rzadziej niż co dwa lata, i dokładnie – raz w roku. Na pytanie cytologiczne zapraszamy do swej poradni ginekologicznej w Warszawie!
Cytologia to pierwsze badanie profilaktyczne prowadzone w obrocie nowotworów szyjki macicy – pozwala wykryć chorobę w jej wczesnym stadium, co dużo ogranicza ryzyko zezłośliwienia zmian oraz zwiększa nadzieje na całkowite wyleczenie. Cytologia pozwala ponadto diagnozować zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), stanowiącego samym z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Dzięki badaniu można jednocześnie diagnozować nadżerki szyjki macicy, oceniać stan nabłonka pochwy czy określać termin owulacji i czas trwania poszczególnych faz cyklu miesiączkowego.
Ginekolog Warszawa
Dlaczego należy wykonywać cytologię?
Statystyki są przerażające – ale w 2010 r. na raka szyjki macicy zmarło ponad 1,7 tys. Polek. Umieralność z względu tego modelu nowotworu w Polsce jest o 70% wyższa niż typowa dla krajów Unii Europejskiej. Cytologia jest najodpowiedniejszym, najprostszym i stosunkowo najpopularniejszym sposobem na to, żeby wykrywać nowotwory w ich wczesnym stadium rozwoju – według badań, pozwala szybko zdiagnozować 90% przypadków raka szyjki macicy, 50% przypadków raka trzonu macicy oraz 10% przypadków raka jajnika. Im prosto te dolegliwości są wykryte, tymże szersza jest okazja, że uda się je zupełnie wyleczyć, unikając jednocześnie terapii bardzo inwazyjnych i uciążliwych dla organizmu. Warto pamiętać, że cytologia pozwala wykrywać także zmiany oraz nieprawidłowości przednowotworowe – w współczesnym sukcesu zastosowanie odpowiedniego postępowania chroni przed ich postępem w nowotwór.
Cytologia – badanie dla wszystkiej kobiety
Przekonuje się, aby kobieta zgłosiła się na podstawowe badanie cytologiczne w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Nie uznaje żadnych przeciwwskazań, by wykonywać cytologię u młodszych kobiet, i nawet nieaktywnych seksualnie nastolatek – w takim wypadku doświadczony ginekolog pobierze wymaz przy pomocy mniejszych wzierników, dzięki czemu nie uszkodzi błony dziewiczej. Ogólnie wskazane jest, aby na cytologię zakładać się co dwa lata, choć nic nie jest na granicy, by wykonywać ją co roku (obowiązkowo co dwanaście miesięcy badanie powinno stanowić realizowane u kobiet z części ryzyka, np. obciążonych nowotworem szyjki macicy rodzinnie). Cytologię powinny regularnie wykonywać i osoby, które odbyły menopauzę.
Jak prowadzi badanie cytologiczne?
Cytologia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, jednak aby jej wyniki stary niczym najbardziej wiarygodne, należy się do niej dokładnie przygotować.
Na poszukiwanie najlepiej zgłosić się między 10. a 20. dniem cyklu miesięcznego.
Dwa dni przed planowaną cytologią lepiej stanowi nie stosować kremów, globulek i leków dopochwowych.
Jeśli kobieta widzi u siebie objawy infekcji dróg rodnych (upławy, pieczenie, swędzenie), badanie lepiej przełożyć.
Przed cytologią lekarz wykonywa z pacjentką wywiad, w trakcie którego pyta o cykl miesiączkowy, współżycie, przebyte choroby, porody, przyjmowane leki itp. Po odpowiedzi na ostatnie pytania należy rozebrać się od pasa w dołek i umieścić się na fotelu ginekologicznym z nogami zlokalizowanymi na oparciach. Lekarz dostarcza do pochwy niewielki wziernik, przez którego światło przy pomocy dość dużej szczoteczki pobiera próbki nabłonka oraz śluzu. Próbki przenosi się wtedy na szkiełko, zabezpiecza i znajduje ono do laboratorium.
Co oznacza wynik cytologii?
Jeszcze niedawno wynikiem badania cytologicznego było przyporządkowanie próbki do jednej z pięciu grup cytologicznych. Ogólnie, szkoła I oraz II oznaczały wynik prawidłowy, zaś III,IV oraz V – nieprawidłowy. Obecnie jednak cytologię mówi się nieco dużo szczegółowo, co jest wyjątkowo istotne dla lekarza. W razie obecności komórek podejrzanych lub złych, przydatne jest robienie dalszej diagnostyki i leczenia.
Stawiamy na badanie cytologiczne do swej poradni ginekologicznej w Warszawie! Cytologię wykonuje doświadczona specjalistka z obszaru ginekologii, dzięki czemu cała procedura bada w profesjonalny sposób, i dodatkowo w kulturalnej i przyjaznej atmosferze. Zachęcamy do kontaktu!